.

1 2 3

poniedziałek, 13 października 2014

Księżycowy eksperyment

napisane przez Agnieszka o godzinie 11:57 Podziel się swoją opinią

Kilka dni temu, gdy wracaliśmy wieczorem do domu, Oliwier zaobserwował, że na niebie świeci Księżyc w pełni. Posypała się lawina pytań... A dlaczego nie zawsze jest pełnia? ...  A jak duży jest księżyc? ... Kto mieszka na księżycu? ... Jak daleko jest księżyc? ... itd... itp... I tak zrodził się pomysł, by powstał kolejny lapbook. 
Zanim jednak zaczęliśmy go robić przeprowadziliśmy małe badania, które odpowiedziały na jedno z pytań Oliwiera. Dlaczego Księżyc ma różne fazy i co noc wygląda inaczej?
Najpierw trzeba było wyjaśnić, że to właściwie nie księżyc świeci tylko odbija promienie słoneczne. Nasz mały eksperyment również to pokazał. 
Materiały:

  • styropianowa kulka (lub inna: pingpongowa , tenisowa...)
  • pudełko po butach
  • latarka
  • nitka
  • taśma samoprzylepna
  • nożyczki
  • plastelina (nie konieczna)
W pudełku po butach robimy 9 dziur ( 8 do obserwacji i 1 do oświetlania "księżyca" latarką.Piłeczkę styropianową mocujemy do wieczka pudełka od butów za pomocą nitki i taśmy samoprzylepnej. Powinna ona być zamocowana mniej więcej na środku. Podobnie dziurki do obserwacji powinny być zrobione mniej więcej na środku boków pudełka.

Dziurki obserwacyjne zasłaniamy plasteliną ( lub czymś innym) dla lepszego efektu i tylko jedną pozostawiamy nie zasłoniętą - tą, przez którą właśnie patrzymy.


A oto wyniki naszego eksperymentu. 
Zdjęcia bardzo kiepskie, ale robione przez dziurki :)

Pełnia
 
Księżyca ubywa

I kwadra

sierpJak wiadomo, styropian sam w sobie też nie świeci, tak jak Księżyc i podobnie jak on, w zależności od punktu obserwacji odbija światło w trochę inny sposób. 

Zapraszam do zabawy i miłego eksperymentowania życzę. 0 komentarze :

Prześlij komentarz

shareThis