.

1 2 3

sobota, 3 maja 2014

Lapbook o POLSCE

napisane przez Agnieszka o godzinie 23:24 13 Komentarzy

"Witaj majowa jutrzenko(...)" słuchaliśmy dziś z Oliwierem i przy okazji kończyliśmy najnowszy lapbook o Polsce. Maj i listopad są dobrą okazją by poruszyć patriotyczną tematykę a teraz dla nas jest ona jeszcze bardziej istotna. Oliwier z wielką pasją od tygodnia pracował nad zagadnieniami dotyczącymi Polski. Już pokazywałam wcześniej godło, które namalował w oparciu o legendę "Orle gniazdo".
Zarówno godło jak i legenda znalazły się w lapbooku. 


Tym razem składa się on z czterech teczek i podzielony jest na kilka części. 

Zaraz po otwarciu lapbooka znajdziemy Mapę Europy a na niej naniesiona Polska, mapę państw należących do Unii Europejskiej, flagę Unii oraz różne mapy Polski. Jest także wcześniej wspominana legenda, pytania do niej i krzyżówka. 

Jedna z map, z miastami jest interaktywna, na rzepy. Już wspominałam, że te części lapbooka Oli bardzo lubi i dlatego w tym są aż trzy takie zabawy.


Dalej znajduje się "Katechizm polskiego dziecka", którego to Oliwier uczył się na pamięć i uzupełniał tekst wiersza z pamięci.


Kolejna część jest poświęcona różnym miastom Polski z dokładniejszym omówieniem byłych i obecnej stolicy. 
Są tu zdjęcia, herby i zaznaczone na mapach położenie miast. Co znajduje się na fotografiach omawialiśmy sobie w ostatnich dniach. Jest tutaj także dodatkowa kartka, która skrywa trójwymiarowy Pałac Kultury i Nauki :) Oliwier zachwycony tym efektem ponieważ pierwszy raz zrobiliśmy coś podobnego w lapbooku. 

Dalej są wspomniane symbole narodowe z godłem na czele.Godło wykonane z odcisków dłoni, flaga narysowana i pokolorowana a w hymnie Oliwier szukał rymujących się wyrazów i wypisał je na osobnej kartce.


Kolejna część lapbooka jest poświęcona Wielkim Polakom. Jest to druga interaktywna część na rzepy, w tym lapbooku. Oliwier zaprojektował ramy do każdego z portretów i już doskonale wie kto kim był/jest. 

I już prawie na koniec lapbooka jest zbiór różnych kart pracy o Polsce oraz kolejna interaktywna część czyli Polska i jej sąsiedzi. Zadaniem jest dopasować odpowiednie flagi do odpowiednich państw.


Ponieważ lapbook powstawał przed i w trakcie majowych świąt, trzeba było i o nich coś wspomnieć. 
Z czasem będziemy pogłębiać wiedzę na temat Polski na razie i nie tylko przy okazji świąt narodowych.Podczas tworzenia lapbooka bardzo przydała nam się książka "Przygoda z Polską" ZUZU TOYS. Część gotowych kart pracy pochodzi z superkid.pl a także wyszukiwarka google i mapy google. Jutro postaram się dodać materiały, własne które opracowałam na potrzeby tego lapbooka. Uniwersalne strony i informacje jak się robi takie "książki na kolana" znajdziecie  TU


P.S. Na prośbę jednej z czytelniczek udostępniam kilka przygotowanych przeze mnie materiałów z lapbooka.


13 komentarzy :

 1. Fantastyczny! Jestem pełna podziwu! :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. swietne, bardzo pomyslowe

  OdpowiedzUsuń
 3. coś cudownego! gratuluję pomysłowości! jestem zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaka ciekawa lekcja historii. Super pomysł.
  Gratulacje dla wykonawcy. Spisał się rewelacyjnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  bardzo fajny pomysł:)mam pytanko o te karty pracy zaczerpnięte z superkid.pl-wykupiłam abonament, ale potrzebuję naprowadzenia w którym dziale szukać.

  Pozdrawiam,
  Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wyszukiwałam wpisując w wyszukiwarkę na stronie ( u góry po prawej o ile dobrze pamiętam) hasło POLSKA

   Usuń
  2. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Lapbook wyszedł rewelacyjny. mojej Cynamonce chyba też muszę coś podobnego zrobić, bo ostatnio strasznie zaczęła się interesować Polską. Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dziękuję za przemiłe komentarze :) Jest mi niezmiernie miło wiedzieć, że nauka z lapbookami podoba się również Wam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lapbooki to super sprawa! Udowadniasz to z każdym kolejnym egzemplarzem! Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna sprawa z tymi lapbookami. Zaczęłam pracę nad lapbookiem z szóstą klasą. Ciekawa jestem co nam z tego wyjdzie :) Po skończonym projekcie, zdam relację na swoim blogu.
  A tymczasem zapraszam do siebie. Może ktoś się skusi na lapbook o tematyce morskiej. Oferuję sporo wiadomości marynistycznych. Zapraszam :)
  rejswnieznane.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo kreatywny pomysł! Gratuluję kreatywności i pomysłów. Piękne.

  OdpowiedzUsuń
 11. genialne, jestem pełna podziwu dla wytrwałości i pomysłowości!

  OdpowiedzUsuń

shareThis