.

1 2 3

czwartek, 24 kwietnia 2014

Lapbook WIELKANOC

napisane przez Agnieszka o godzinie 10:25 6 Komentarzy

Już jakieś dwa tygodnie przed Wielkanocą zaczęliśmy robić kolejny lapbook. Zeszło się trochę bo w tak zwanym międzyczasie robiliśmy także dekoracje świąteczne, świąteczne porządki i świąteczne przysmaki. Jednak już w Wielką Sobotę kolejny lapbook Oliwiera był gotowy. Oczywiście podczas jego tworzenia synek dowiedział się sporo o polskich zwyczajach wielkanocnych, o Jezusie i jego ostatnich dniach a także o malarstwie przedstawiającym tematy związane z życiem Jezusa.
Oprócz zdobycia tej wiedzy głównym zadaniem było usprawnianie umiejętności grafomotorycznych. Stąd też sporo pisania i kolorowania (choć nie tylko). 


Lapbook podzielony jest na trzy części. Jak już wspomniałam powyżej. 

Pierwsza z nich jest o polskich zwyczajach wielkanocnych.
Tu Oliwier wkleił o książeczkę w kształcie jajka obrazki związane z Wielkanocą i o każdym napisał kilka słów. Oto kilka przykładów :


Oliwier również narysował i opisał nasz Koszyczek Wielkanocny. Pomagał mi go szykować, a potem przełożył to na papier. 


Jest także gra memo z pisankami, kserokopia stron o Wielkanocy z książki o polskich zwyczajach oraz różne zadania jakie udało mi się znaleźć o Wielkanocy. 
Druga część jest poświęcona Panu Jezusowi i jest ona podsumowaniem tego czego nauczył się Oliwer o Jego ostatnich dniach życia.
Zaczyna się gdy Pan Jezus przybył do Jerozolimy.

Następnie, jako osobna książeczka jest Droga krzyżowa. Tu Oliwier kolorował obrazki i podpisywał je ćwicząc pisanie z pamięci. 

I oczywiście kończy się Zmartwychwstaniem Pana Jezusa.


Trzecia część jest poświęcona malarstwu, które przedstawiało wcześniej wspomniane sceny z życia Jezusa.


Są puzzle na rzepy. Ten interaktywny element lapbooków synek wprost uwielbia. Są również obrazy, które Oliwier podpisał, co przedstawiają i przykleił portret malarz, który je wykonał. Znalazło się też miejsce na mały słownik polsko-angielski z pojęciami związanymi z Wielkanocą. Dla urozmaicenia jest zrobiony w kształcie kwiatków. Na zewnętrznej stronie płatków są polskie napisy a na wewnętrznej angielskie. W środku obu kwiatków jest napis WIELKANOC. W jednym po polaku a w drugim po angielsku.

Przy tworzeniu tego lapbooka było mnóstwo zabawy ale i nauki. Jeśli jeszcze nie skusiliście się na wykonanie własnego, może na najbliższe Święta Wielkanocne zrobicie podobny.P.S. W odpowiedzi na prośbę jednej z czytelniczek udostępniam naszą wielkanocną grę memory. Wystarczy zapisać na swoim komputerze a następnie wydrukować dwie kopie.


6 komentarzy :

 1. Wygląda na strasznie dużo pracy. Jak długo robiony był ten Lapbook? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkanocny lapbook powstawał przez dwa tygodnie. Codziennie po 1-3 zadania synek wykonywał w zależności od tego ile mieliśmy czasu i chęci ;P

   Usuń
 2. świetna sprawa, Oliwier zachwycony. Może Pani podać tutorial jak zrbić taki lapbook, a może też udostępnić trochę materiałów :). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się udostępniać jak najwięcej materiałów, zwłaszcza tych, które sama przygotowałam jak również linki do stron, z których część materiałów ściągnęłam.

   Usuń
  2. Tutorial także postaram się przygotować.

   Usuń
 3. Z czego była okładka lapbooka robiona, z teczek brystolu czy jeszcze z czegoś innego?

  OdpowiedzUsuń

shareThis