.

1 2 3

środa, 22 stycznia 2014

Od kakaowca do czekolady ... czyli barrrrdzo słodki lapbook

napisane przez Agnieszka o godzinie 22:18 9 Komentarzy

Dziś chciałam przedstawić Wam kolejnego naszego lapbooka, nad którym pracowaliśmy kilka ostatnich dni. Tym razem padło na bardzo słodki temat czyli CZEKOLADĘ. Tym razem, podobnie jak przy bakteriach, temat również wybrał synek. Chciał wiedzieć skąd się bierze kakao więc zbadaliśmy temat od początku do końca i zmontowaliśmy z zebranych materiałów LAPBOOK - OD KAKAOWCA DO CZEKOLADY.
Zaczęliśmy od tego gdzie rośnie kakaowiec i jak wygląda. Synek przejrzał i posegregował różne zdjęcia na takie do przedstawiają całe drzewo, kwiat i owoc kakaowca.  Następnie zaznaczył na mapie równik i zamalował obszar w pobliżu równika , bo tam właśnie uprawia się tę roślinę.Następnie "przestudiowaliśmy" dokładnie jak zbiera się owoce, poddaje fermentacji a następnie jak w fabryce produkowana jest czekolada. Wszystkie informacje znaleźliśmy w internecie. 


Było też kolorowanie :)


Nowością w tym lapbooku jest jedna strona gdzie zadaniem synka jest umieścić podpisy we właściwych miejscach. Można to robić wiele razy, ponieważ użyłam tu zwykłego rzepa jaki można kupić w pasmanterii. Jest to ulubiona część Oliwiera. Napisy są w dwóch językach, polskim i angielskim.Oliwier również samodzielnie wypisał składniki które są potrzebne do zrobienia DOMOWEJ CZEKOLADY ( przepis TU), którą również wykonał razem z tatą.


A tak mniej więcej prezentuje się gotowy lapbook. 
Oczywiście nie obyło się bez degustacji różnych gatunków czekolady. Sięgnęliśmy również po książkę " Zapach czekolady" której recenzję znajdziecie TU.


Znaleźliśmy również bardzo ciekawą aplikację w internecie. Zajrzyjcie sami i zobaczcie jak powstaje czekolada.

Najciekawszą "czekoladową atrakcję" jednak musieliśmy odłożyć lekko w czasie i zaplanowaliśmy ją już na najbliższe ferie pod koniec lutego a będzie to wizyta w CADBURY WORLD do której mamy całkiem blisko ;P

Myślę, że synek całkiem sporo teraz wie już o czekoladzie :) 

Pracujemy już także nad kolejnym lapbookiem ale ponieważ ten będzie zawierał najwięcej materiału z tych co do tej pory zrobiliśmy, więc pewnie się jeszcze trochę zejdzie zanim go zaprezentuję. Tym razem tematem będą Chiny, chiński kalendarz  i obchody Chińskiego Nowego Roku, które to odbędą się 31-go stycznia.  Szczegóły niebawem.


9 komentarzy :

 1. Wow swietny pomysl na zabawe, nauke, zdobywanie wiedzy, skad takie pomydly bierzesz?

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny lapbook Wam wyszedł

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy wszystkie materiały graficzne wyszukiwaliście sami w internecie na różnych stronach, czy może wszystko było już gdzieś zebrane, gotowe do wydruku?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeżeli ktoś mnie pyta o matkę idealną, widzę Twój Blog. Jesteś bardzo oddana swojemu dziecku a to na pewno bardzo pozytywnie wpłynie na rozwój Twojego synka, często się zastanawiam jak Ty to robisz.... Mnie zawsze się wydaje, że jeszcze tego nie zrozumie, albo, że nie usiądzie ze mną bo ma problemy z koncentracją. Po prostu Podziwiam Cię jako matkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. napracowaliście się! Jestem pełna podziwu i znów żałuję, że nie mam kolorowej drukarki :( fajna sprawa! A jak dobieracie tematy? Co Oliwiera pasjonuje, czy co Ci przyjdzie do głowy? Mam kilka pomysłów dla mojego Krzysia, ale musiałabym się zastanowić, jak mu to przedstawić w takim lapbooku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zróbcie jakiś film do lapbooka

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień dobry :)

  Czy mogłabym wykorzystać kilka zdjęć z powyższego wpisu, aby zamieścić je w mojej pracy mgr w celu prezentacji czym są lapbooki?

  Pozdrawiam,
  Sylwia S.

  OdpowiedzUsuń

shareThis