.

1 2 3

czwartek, 31 października 2013

Halloweenowa grafomotoryka

napisane przez Agnieszka o godzinie 13:13 5 Komentarzy

Dziś Halloween. 

Wiecie skąd wzięła się ta tradycja? 


Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.
Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.
Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada.
Kościół chrześcijański przeciwstawił się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny. Święto w 998 roku wprowadził św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele[4].
Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku.
 źródło:wikopediaDla dzieci halloweenowe przebieranki, bale i słodycze to wielka frajda dlatego też przygotowałam kilka kart pracy dla Oliwiera i chętnie się nimi z Wami podzielę.


Synkowi się podobało. Może i Waszym dzieciom się spodoba.

 Wesołego Halloween życzymy wszystkim !!!!5 komentarzy :

 1. fajny pomysl na zabawe i nauke :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pomysły:)
  My świętujemy oczywiście kulinarnie:)
  http://gdywbrzuchuburczy.blogspot.com/2013/10/paluchy-wiedzmy.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Zabawę można zrobić ze wszystkiego. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super karty pracy za chwilkę muszę wydrukować chociaż już po halloween. Antoś na pewno się ucieszy. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładne rysunki! A Halloween to dobra wymówka, żeby zachęcić dziecko do zjedzenia dyni, jeśli zazwyczaj za nią nie przepada :)

  OdpowiedzUsuń

shareThis