.

1 2 3

niedziela, 15 września 2013

Tablica obowiązków - tablica motywacyjna - wersja dla starszaka

napisane przez Agnieszka o godzinie 23:25 9 Komentarzy

Kiedyś już pokazywałam wcześniejsze wersje tablicy motywacyjnej i tablicy obowiązków jakie zrobiłam dla synka. Jednak czas leci, dziecko robi się coraz starsza i obowiązków przybywa (przynajmniej tak moim zdaniem powinno być). Tablicę motywacyjną / tablicę obowiązków trzeba czasem zmieniać i dostosowywać do aktualnych potrzeb.


Po wprowadzeniu naszego KODEKSU DOMOWEGO, o którym ostatnio pisałam bardzo łatwo przyszło nam ustalenie domowych obowiązków dla naszego pięciolatka. Przygotowałam odpowiednią tabelkę i co tydzień drukuję nowy arkusz. 


Wieszamy go na lodówce i zaznaczamy czy obowiązki zostały wykonane. Jeśli tak rysujemy wesołą buzię jeśli nie , rysujemy smutną. Każda wesoła buzia to jeden punkt. Każda smutna to jeden punkt ujemny.Jeśli chcecie wypróbować nasz pomysł, możecie wydrukować sobie jeden z poniższych wzorów. Usunęłam nasze obowiązki za tabelki, byście mogli dostosować tabelkę do własnych potrzeb.
W sumie zasada jest bardzo podobna jak w poprzedniej wersji tablicy obowiązków ale tym razem jest ich więcej. 

Na początku mieliśmy zrobić tak jak ostatni, że jeśli jest dużo punków w ciągu dnia zgromadzonych  to w podsumowaniu rysujemy dużą uśmiechniętą buzię. Jeśli z kolei w tygodniowym podsumowaniu  będzie większość uśmiechniętych buziek to będzie jakaś większa lub mniejsza nagroda. 
Tak też tablica motywacyjna działała na samym początku chyba przez około tydzień, ale nasz starszak już coraz lepiej kalkuluje. Gdy czasem nie chciało mu się czegoś robić, sprawdzał czy ma wystarczającą ilość wesołych buziek już zebranych by móc sobie pozwolić na smutną i nie stracić większość do oczekiwanej nagrody. Niezbędna zatem była drobna modyfikacja.

Tak też oto powstało uzupełnienie do naszej tablicy motywacyjnej w postaci SUWAKA który obrazuje drogę do wyznaczonego celu.


Codziennie robimy podsumowanie punktów i tyle ile ich Oliwier zgromadzi w ciągu dnia (ewentualnie odejmujemy punkty ujemne), tyle się auto przesuwa w kierunku mety. 
Teraz liczy się każdy jeden punkt i każdy wypełniony (bądź nie) obowiązek. Od razu jest większa motywacja!

Nasz suwaczek do tablicy motywacyjnej wykonałam na folii magnetycznej i umieściłam na lodówce, tuż nad kartką gdzie zbieramy punkty. 
Póki co tablica obowiązków wraz z suwakiem, działa idealnie. Mam nadzieję, że długo nam posłuży :D

Jeśli chcecie wykonać również taki suwaczek , udostępniam naszą wersję do wydruku. 


Wszystkie elementy, podzielone na kawałki, mieszczą się na kartce A4. Należy je wyciąć, przykleić do foli magnesowej i umieścić na lodówce lub innej metalowej powierzchni. Równie dobrze można drogę z metą i startem bezpośrednio przykleić na lodówkę i tylko samochód przykleić do magnesu, bo w sumie tylko on musi być mobilny :)


9 komentarzy :

 1. Suwak pierwsza klasa - świetne rozwiązanie :DDD

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny pomysl i tablica u nas tez napewno powstanie tabela zasad i motywacji w niedalekiej przyszlosci

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacja. A suwak to już w ogóle cudowne uzupełnienie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny pomysł - wykorzystam za kilka lat ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo, Bardzo dziękuję za możliwość wydruku Waszej tablicy!!! Ceny takich tablic zwalają z nóg!! A tu jak znalazł. Dzięki dzięki dzięki

  OdpowiedzUsuń
 6. czy to naprawdę działa ? mam dośc niesforną czterolatkę :) znalazłam tez taką tu sa znaczki z nagrodami zastanawiam się która lepsza http://allegro.pl/magnetyczna-motywacyjna-tablica-obowiazkow-dziala-i5920529771.html

  OdpowiedzUsuń
 7. czy to naprawdę działa ? mam dośc niesforną czterolatkę :) znalazłam tez taką tu sa znaczki z nagrodami zastanawiam się która lepsza http://allegro.pl/magnetyczna-motywacyjna-tablica-obowiazkow-dziala-i5920529771.html

  OdpowiedzUsuń
 8. czy to naprawdę działa ? mam dośc niesforną czterolatkę :) znalazłam tez taką tu sa znaczki z nagrodami zastanawiam się która lepsza http://allegro.pl/magnetyczna-motywacyjna-tablica-obowiazkow-dziala-i5920529771.html

  OdpowiedzUsuń

shareThis