.

1 2 3

poniedziałek, 30 września 2013

Matematyczna gra planszowa

napisane przez Agnieszka o godzinie 23:27 7 Komentarzy

Jak już wspomniałam w poprzednim poście o MATEMATYCZNYM DOMINIE, zwieńczeniem naszych  ostatnich zabaw w dodawanie było własnoręczne stworzenie gry planszowej o nazwie MATEMATYCZNY WYŚCIG.
Jej wykonanie jest banalne, więc może i wy zaprosicie swoje dzieci do zrobienia podobnej a potem do świetnej zabawy w matematykę.


Materiały:
 • kartka formatu A3
 • kolorowe kartki A4 ( po 3 sztuki w trzech kolorach)
 • klej
 • marker 
 • ewentualnie drukarka :) jeśli chcecie użyć naszych wzorów gotowych do wydruku.
Po jednej kartce formatu A3 z każdego koloru, tniemy na małe kawałki, które następnie po kolei przyklejamy do kartki A3.Flamastrem dorysowujemy szczegóły ( start, metę, strzałki skrótów) i plansza już gotowa. 
Potrzebujemy jeszcze kartek z zadaniami do wykonania. Dla Oliwiera przygotowałam różne zadanie (dodawanie i odejmowanie) w zakresie do 10. Poniżej nasze plansze do wydruku jeśli chcecie skorzystać z naszych wzorów. Wystarczy je wydrukować na kolorowym papierze i pociąć na małe karteczki. Gdy już mieliśmy kolorowa karteczki z zadaniami mogliśmy przystąpić do gry. Za pionki posłużyły nam małe autka. Kostka nie była potrzebna.  

Zasady gry są następujące.
Każdy z graczy zaczyna od pola START czyli czerwonego i każdy na początek losuje kartkę z czerwonej kupki. Gracz posuwa się o tyle pól do przodu ile wynosi wynik zadania z karteczki. Jeśli zadanie zostało wykonane błędnie, gracz traci kolejkę.
Następnie znów gracze biorą karteczki w kolorach pól na których stoją, rozwiązują zadania i tak po kolei aż któryś z graczy pierwszy dotrze do mety.Świetna zabawa i jeszcze lepsza nauka.


Podobną grę można wykorzystać podczas ćwiczenia innych umiejętności matematycznych.

Miłej gry życzę :)


7 komentarzy :

 1. Świetny pomysł. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bajka po prostu rewelacja .Brawo za pomysłowość .

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy pomysł - muszę go wykorzystać :) - Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 4. Nudy... Każdy głupi by to rozwiązał. Co ja jestem: kurduplowaty, rozwydrzony bachor? Nie lepiej wkówać matmę, zamiast marnować na nią papier i drogi tusz skoro i tak za trzecim conajmniej razem dzieciak wszystko umie i cała cenna praca idzie do kosza. No a po tygodniu i tak musi się uczyć innych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej, gdyby moja mama widziała tę stronkę , dziś byłabym profesorem. Dziękuję , dzis jestem mamą i nie zmarrnuję tej szansy mojej córki. Jeszcze raz dzięki za stronkę. Jest bezkonkurencyjna. M

  OdpowiedzUsuń
 6. wspaniała gra, zabieramy się za robienie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniałe. Podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń

shareThis