.

1 2 3

piątek, 23 sierpnia 2013

Wielka Księga Umiejętności i Osiągnięć Dziecka

napisane przez Agnieszka o godzinie 23:30 9 Komentarzy

Wiadomo, że rozwój emocjonalny dzieci jest równie ważny jak sprawność fizyczna czy intelektualna. Każdy rodzic chyba chce wychować swoje pociechy na pewne siebie, odpowiedzialne osoby, które znają swoją wartość i nie poddają się, nawet gdy coś im nie wychodzi a inni są w czymś lepsi.

W końcu nie w każdej dziedzinie da się być najlepszym.

Oliwier ostatnio dużo przebywa ze swoim starszym, ciotecznym bratem. Różnica 3,5 roku sprawia, że jako ten młodszy nie ma szans na wygraną w jakimkolwiek wyścigu, zawodach czy rywalizacji opartej na sile i sprawności fizycznej. Nie umie też kombinować na tyle by wykorzystywać swoje mocne strony. Przez to jego samoocena ostatnio bardzo osłabła. No ale co się dziwić, skoro wiecznie drugi i z góry skazany na przegraną, bo starszy nie podejmował się wyzwań, gdzie nie miał 100% szans na zwycięstwo. Doszło do tego, że Oliwier w słabszych chwilach mówił, że on nic nie umie, że się do niczego nie nadaje i że on nawet chodzić nie potrafi. 

Trzeba było wymyślić środki zaradcze na podbudowanie syna i tak oto powstała WIELKA KSIĘGA UMIEJĘTNOŚCI I OSIĄGNIĘĆ OLIWIERA.Najpierw wybrałam kilkanaście archiwalnych zdjęć, które przedstawiały kroki milowe w rozwoju synka takie jak siadanie, chodzenie itp... Wydrukowałam je a następnie razem z Oliwierem przyklejaliśmy je na kartkach i opisywaliśmy co przedstawiają i kiedy (jak pamiętałam) synek opanował dane umiejętności.Następnie poprosiłam Oliwiera by zademonstrował mi co obecnie potrafi. Robiłam zdjęcia i na bieżąco drukowaliśmy je, przyklejaliśmy do kartek i opisywaliśmy. Oli zademonstrował między innymi jak skacze na jednej nodze, jak pisze, jak tuninguje samochody, jak szybko biega i samochód który złożył dla dzieci od lat 8. 
Zebraliśmy wszystkie kartki, ułożyliśmy chronologicznie i wpięliśmy w teczkę. Pozostało jeszcze przygotować okładkę. Musiała być oczywiście w ulubionym kolorze Oliwiera. 

Synek pokolorował litery i Księga gotowa.Będziemy ją na bieżąco uzupełniać by budować w ten sposób poczucie własnej wartości synka. Gdy tylko nauczy się czegoś nowego, lub osiągnie coś z czego będzie dumny, zrobimy fotkę i wkleimy na kolejną stronę KSIĘGI.Do zrobienia księgi użyliśmy kartek, które możecie sobie wydrukować z postu o kartkach do rysowania i pisania

Księga, oprócz budować poczucie własnej wartości jest też fajną pamiątką. Oliwier uczy się też że aby opanować niektóre czynności potrzeba czasu oraz  treningu. Dziecko czuje się docenione i dumne z tego co już potrafi a zarazem nabiera chęci by uczyć się nowych rzeczy. 

Może i zrobicie podobną księgę Waszym dzieciom?9 komentarzy :

 1. Super pomysł! Będę chciała go wykorzystać, bo ostatnio moja Córcia też miała gorszy okres i stwierdzenia, że nic nie umie, do niczego się nie nadaje...itp...co oczywiście zupełnie nie jest prawdą.
  W ogóle świetna strona, którą z przyjemnością się czyta. Tyle ciekawych pomysłów...
  Proszę powiedzieć ode mnie Oliwierkowi, że jest świetnym Młodym Mężczyzną i bardzo imponują mi Jego osiągnięcia! Serdecznie pozdrawiam, Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Ależ miło przeczytać takie miłe posty ! Pozdrawiam !!

   Usuń
 2. Wspaniały pomysł! :) Taka handmade księga rozwoju dziecka, które niemało kosztują w sklepie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczny pomysł i przy okazji jakie podbudowanie dla Oliwera zuch chłopak!

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysł, my zrobiliśmy podobny album z pierwszego roku w przedszkolu. Teraz będziemy go uzupełniać nowymi sukcesami. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Super pomysł:)
  za tydzień zakładam takie dwa:)

  OdpowiedzUsuń

shareThis