.

1 2 3

wtorek, 29 stycznia 2013

Tajnos językos

napisane przez Agnieszka o godzinie 09:43 4 Komentarze


Tę zabawą tak naprawdę wymyśli chłopcy (Oliwier z bratem ciotecznym, Sewerynem) jeszcze w wakacje. Przerabiali wszystkie marki samochodów, imiona i inne wyrazy dodając do nich końcówkę -OS. Tworzyli w ten sposób nowe wyrazy a im śmieszniejszy wyszedł tym większa była frajda. 

Niedawno Oliwierowi przypomniała się ta zabawa i zaczął sam tworzyć nowe wyrazy. I tak na przykład zamiast taty był tatos, zamiast mamy,mamos . Idąc dalej tą metodą powstały babcios, samochodos volvos, piesos, domos, czapkos, szalikos, kozakos, telefonos, itd... itp... 

Na portalu logopedycznym mimowa.pl, o którym już pisałam, była podobna zabawa. Do rzeczowników była dodawana końcówka -ACZ. To mnie zainspirowało by właśnie ten zaszyfrowany tajny język Oliwiera wykorzystać do ćwiczeń 
logopedycznych z głoską S. Tak naprawdę to można wykorzystać każdą końcówkę do sto wrzenia własnego języka, w zależności od potrzeby.

Może być na przykład:
- AŚ : kotaś, piesaś, domaś, oknaś itd... itp...
- ER : koter, pieser, domer, okner itd... itp...
- OC: kotoc, piesoc, domoc, oknoc itd... itp...

Tworzyć tak można bez końca zmieniając zarówno spółgłoski jak i samogłoski. Należy jedynie pilnować by końcówki były wypowiadane poprawienie. 
W taki oto prosty sposób świetną zabawę można wykorzystać również do ćwiczeń logopedycznych.Bardzo prosimy Was o glosy w konkursie na BLOG ROKU. 
TU napisałam jak należy głosować!

Pamiętajcie również o naszym konkursie z marką Moller's.


4 komentarze :

shareThis