.

1 2 3

czwartek, 3 stycznia 2013

Centrum Nauki Kopernik

napisane przez Agnieszka o godzinie 23:15 6 Komentarzy

Centrum Nauki Kopernik jest już tak znane, że chyba każdy o nim słyszał, sporo wie i zapewne większość osób mieszkających w Warszawie i okolicy była tam co najmniej raz. Zostało ono otwarte w listopadzie 2010 r. My mieliśmy okazję być tam dwa razy. Pierwszy raz w maju 2011 r. i teraz, w styczniu 2013r. Jestem również pewna, że odwiedzimy je jeszcze nie jeden raz.
Nie jest to tylko miejsce dla dzieci. Każdy dorosły na pewno nie będzie się nudził. Powiedziałaby więcej, rodzice powinni uważać, by sami zajęci eksperymentami, nie zgubili dzieci ;P
W Centrum znajduje się ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach oraz teatr robotyczny, planetarium i Park Odkrywców (to ostatnie czynne latem). To nie muzeum. Wszystko można dotykać, sprawdzać, eksperymentować i bawić się zdobywając przy tym wiedzę.

Już najmłodsze dzieci do 6 roku życia znajdą tam coś dla siebie. My rozpoczęliśmy zwiedzanie właśnie od miejsca dla najmłodszych czyli galerii BZZZ.

Tu można podążać śladami zwierząt, spojrzeć na świat oczami węża, psa i nie tylko, poznawać zapachy, dźwięki i rożne faktury a także przeprowadzać wodne eksperymenty. Pamiętajcie by zabrać maluchom ubrania na przebranie bo nie da się opuścić tego miejsca bez choćby lekkiego zamoczenia garderoby :)
Do galerii BZZZ wchodzi się o określonych godzinach i ilość dzieci jest ograniczona. Bilety wstępu do galerii odbiera się w kasie (są w cenie biletu do CNK) i od razu ustala się godzinę wejścia. Czas na zabawy w tej galerii to 70minut.

Tym razem odwiedzając Kopernika, mieliśmy okazję obejrzeć i doświadczyć wystawy czasowej WSZYSTKO GRA, którą będzie można zobaczyć do 17 marca.

Graliśmy nie tylko na instrumentach ale i na butelkach, płytkach dość oryginalnym ksylofonie oraz doświadczaliśmy różnych innych dźwięków. Mogliśmy również zobaczyć jak działa ucho i z jakich elementów się składa.

Na Teatr Robotyczny  również należy odebrać bilety wstępu (w cenie biletu do CNK) i ustalić godzinę wejścia. Trzeba być kilka minut wcześniej bo po rozpoczęciu seansu nie wpuszczani są spóźnialscy. Przedstawienie na jakim my byliśmy to "Tajemnica pustej szafy, czyli duchy z czwartego wymiaru". 
Oliwier zachwycony, siedział z otwartą buzią i oglądał spektakl.
W bardzo ciekawy i przystępny sposób zostało przedstawionych kilka teorii o wymiarach. Sama byłam pod wrażeniem.

Na wystawie KORZENIE CYWILIZACJI mogliśmy między innymi zagrać na harfie bez strun, posłuchać bębenka bijącego w rytmie serca, urządzić wyścigi żaglówek, poszperać w wykopaliskach, rozwiązać różne łamigłówki i wiele, innych. 

 
Obejrzeliśmy również dopiero co uruchomiony Teatr Wysokich Napięć.Na wystawie ŚWIAT W RUCHU odkrywaliśmy kolejne tajemnice i przeprowadzaliśmy eksperymenty. Doświadczyliśmy na własnej skórze trzęsienia ziemi, lataliśmy na dywanie, kopaliśmy dołek w wodzie, robiliśmy tornado i wiele innych rzeczy.Na wystawie CZŁOWIEK I ŚRODOWISKO poznawaliśmy jak działają zmysły i ciało człowieka.

 
 W STREFIE ŚWIATŁA mieszaliśmy kolory, bawiliśmy się pryzmatami i doświadczaliśmy rożnego rodzaju iluzji optycznych :D

Synuś prawie przerósł mamusię ;P
 
mama olbrzym - maleńki synuś
Do planetarium tylko zajrzeliśmy. Byliśmy już zmęczeni ponad sześciogodzinnym zwiedzaniem, więc odpuściliśmy sobie seans. 

Pominęliśmy również wystawę RE: GENERACJA, ponieważ jest ona przeznaczona dla osób powyżej 14 lat. Dorośli na pewno by się nie nudzili, ale Oliwier nie wiele by zrozumiał. Z resztą i tak jak na jeden dzień miał masę wrażeń.

Bilet wstępu na cały dzień to 
 • 25zł normalny
 • 16zł ulgowy (2-19lat)
 • 66zł rodzinny (4 osoby)
 • dzieci do 2 lat - wstęp bezpłatny
Centrum Nauki Kopernik organizuje również Familijne Warsztaty w weekendy. 
Dla młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym są również zajęcia w laboratorium biologicznym, chemicznym, fizycznym i robotycznym.

Więcej informacji znajdziecie oczywiście na stronie internetowej http://www.kopernik.org.pl/

Jeśli jeszcze tam nie byliście... koniecznie wybierzcie się w najbliższym czasie.


6 komentarzy :

 1. A my jakoś nie możemy tam dojechać. :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadanie bojowe na 2013 :P Dojechać do CNK :D

   Usuń
 2. mnie tam ciągnie ale teraz czekam az Adaś podrośnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pewna, że już teraz byłby zachwycony.

   Usuń
 3. A ja mam pytanie organizacyjne:

  kiedy byliście?
  Bo my cały czas odkładamy wyprawę do Kopernika z obawy przed tłumami wśród których ciężko będzie "skorzystać" z wielu atrakcji.

  Jaki z Waszego doświadczenia termin będzie najlepszy: w środku tygodnia czy w weekend, czy długo trzeba stać w kolejce za biletami, ...

  Pozdrawiam serdecznie
  Iwona z własnymi urwiskami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My byliśmy dwa razy i za każdym razem w tygodniu, więc nie wiem w sumie jak jest w weekend. Zarówno za pierwszym i drugim razem byliśmy w CNK w okolicy godziny 9- 9:30 czyli tuż po otwarciu i nie staliśmy w kolejce za biletami nawet minuty :D
   W tygodniu jest na pewno więcej grup zorganizowanych niż indywidualnych zwiedzających w odróżnieniu od weekendów i pewnie dlatego nie trafiliśmy na kolejki z biletami. W weekend jest pewnie odwrotnie - przewaga indywidualnych zwiedzających nad grupami, więc mogą być kolejki.
   Pozdrawiam

   Usuń

shareThis