.

1 2 3

niedziela, 26 sierpnia 2012

Urwiskowo przyjacielem foki szarej

napisane przez Agnieszka o godzinie 08:30 Podziel się swoją opinią

W najbliższych dniach mamy zaplanowaną już wizytę w oceanarium. Bukując bilety, dowiedziałam się że mieszkają w nim również foki. To z kolei przypomniało mi o kolejnej edycji akcji  „Przyjaciel foki szarej”, do której to Urwiskowo przyłącza się i wspiera.
Co to za akcja???
Oto trochę informacji prasowych.

Od trzech lat, łącząc edukację z zabawą, działamy na rzecz przywrócenia fok szarych 
na polskie wybrzeże oraz popularyzowania energooszczędności. Wspólne spotkania odbywają się pod patronatem marki Bosch i WWF Polska.

Od 11 do 20 sierpnia ekipa marki Bosch przemierzała polskie wybrzeże. Animatorzy akcji „Przyjaciół foki szarej” pojawili się kolejno w Jarosławcu, Ustce, Łebie, Dębkach, Władysławowie, Helu, Gdyni, Sopocie, Stegnie i Krynicy Morskiej.
Podczas eventów animatorzy udzielali informacji na temat projektu ochrony fok szarych oraz podpowiadali jak zachować się w przypadku spotkania tych zwierząt podczas spacerów nad morzem. 


W specjalnych strefach na plaży dostępne były atrakcje dla dzieci i dorosłych, a wśród nich:
- gry i konkursy edukacyjne dla dzieci i rodziców na temat oszczędzania energii oraz ochrony fok szarych,
- wspólne rysowanie i malowanie buziek specjalnymi farbkami,
- występy teatru ulicznego,
- rzeźbienie piaskowych figur,
- sesje fotograficzne z możliwością przesłania fotografii z pozdrowieniami przez Facebooka
lub pocztą (po wydrukowaniu).Animatorzy byli cały czas do dyspozycji dzieci i dorosłych. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie dzieci z wysłannikiem Błękitnego Patrolu WWF, który przybliżył ideę ochrony fok na polskim wybrzeżu i opowiedział również o innych gatunkach występujących
w Bałtyku.Gościem specjalnym tegorocznych działań była Reni Jusis. Ekomama opowiadała
o ekologicznym stylu życia, oszczędzaniu energii i ochronie środowiska. Artystka spotkała się
z dziećmi w trzech nadmorskich miejscowościach: Dębkach, Władysławowie i Gdyni.


Dlaczego eventy nad morzem?
Bardzo często plażowicze nie wiedzą, jak się zachować na widok foki. Na ogół zbliżają się do niej, próbują zrobić sobie z nią zdjęcie, a nawet jej dotknąć! Takie działanie może skończyć się tragicznie przede wszystkim dla foki. Spotkanie z człowiekiem u dziko żyjących zwierząt  powoduje ogromny stres. Foki wybierają ustronne miejsca na odpoczynek. Kiedy mają okazję lubią leżeć nawet godzinami bez ruchu i wygrzewać się na słońcu. Należy wówczas zostawić foki w spokoju i zawiadomić Błękitny Patrol o obserwacji.

Akcja „Przyjaciel foki szarej” oraz informacje na temat eventów nad morzem wspierane były w oficjalnym serwisie www.przyjaciel-foki.pl. Bieżące informacje na temat obserwacji fok, evenatach i działaniach na rzecz ochrony fok można także znaleźć na fan page na Facebooku http://www.facebook.com/Przyjaciel.foki.szarej.

Urwiskowo już jest przyjacielem foki szarej a TY ???0 komentarze :

Prześlij komentarz

shareThis