.

1 2 3

niedziela, 15 lipca 2012

Program rozwijający percepcję wzrokową - WZORY I OBRAZKI - Marianne Frostig, Dawid Horne

napisane przez Agnieszka o godzinie 23:29 7 Komentarzy

Na program Fristg trafiłam już dość dawno ale jakoś do tej pory nie było okazji o nim napisać. Ostatnio odświeżyliśmy ćwiczenia percepcji wzrokowej, więc dobra okazja by i Wam go przybliżyć.
Cały program to trzy zeszyty z ćwiczeniami plus trzy podręczniki (jeden do każdego zestawu ćwiczeń).


W każdym z podręczników wyczytacie co to właściwie jest ta percepcja wzrokowa i jak bardzo jest ważna oraz kiedy następuje jej najbardziej dynamiczny rozwój. W programie jest podzielona na:

 • koordynację wzrokowo-ruchową
 • spostrzeganie figury i tła
 • stałość spostrzegania
 • spostrzeganie położenia przedmiotów w przestrzeni
 • spostrzeganie stosunków przestrzennych
Szczegółowe omówienie wszystkich znajdują się właśnie w podręczniku. 
Ponadto znajdziecie w nim również szereg zabaw wspierających rozwój percepcji wzrokowej, które należy wykonywać równolegle z programem w zeszycie a także oczywiście opisy poleceń do każdego z ćwiczeń. Są one opisane, którego z obszarów percepcji wzrokowej dotyczą. Dzięki temu możemy łatwo zorientować się, z czym dziecko ma największe problemy i co powinniśmy ćwiczyć.
Jeśli chodzi o same ćwiczenie, to  nie są one piękne i kolorowe, ale są skoncentrowane na opanowaniu przez dziecko niezbędnych umiejętności. 
Pierwszy zeszyt - WZORY I OBRAZKI - poziom podstawowy, przeznaczony jest dla dzieci z młodszych grup przedszkolnych lub starszych z problemami w tej dziedzinie.


Świetnie ćwiczenia nadają się do kserowania, bo grafika jest minimalna. Na tym z resztą program polega, że nie przechodzimy do kolejnego poziomu zadań z danego obszaru, jeśli dziecko nie opanowało łatwiejszego zadania.  Dlatego dobrze na początek zrobić odbitki ćwiczeń i na nich pracować.


Zeszyt drugi - WZORY I OBRAZKI - poziom średni, jest przeznaczony dla dzieci 5-6 letnich które wykonały prawidłowo zadania z pierwszego zeszytu.Trzeci zeszyt - WZORY I OBRAZKI - poziom wyższy jest przeznaczony dla uczniów klasy "zero" i pierwszych klas szkoły podstawowej.


AutorMarianne Frostig, David Horne
WydawnictwoPracownia Testów Psychologicznych
formatA4
ilość stron - podręcznik24, 40, 40
ilość stron zeszytu ćwiczeń80, 112, 128
oprawamiękka
cena podręcznik/ćwiczenia~ 12 zł / 20z zł
Nasza ocena

Bardzo ciekawy program głównie dlatego, że dokładnie wyjaśnia, jaki cel ma wykonywanie poszczególnych zadań. Świetna pomoc zarówno dla rodziców jak i nauczycieli. 7 komentarzy :

 1. Wygląda to naprawdę b sensownie!
  Zapisuję na boku, na później:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam.
   My zaczęliśmy jako Oliwier miał 2,5 roku. robiłam co jakiś czas podejścia z większymi przerwami. Część zadań wykonywał od razu dobrze( jak rysowanie w ograniczonym polu) ale najgorzej było i nadal jest z kolorowaniem.

   Usuń
 2. Mam coś takiego w pracy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miło, ze Ktoś zna i pracuje na tych zeszytach oprócz Nas- to także ćwiczenie manualne- koordynacja wzrokowo- ruchowa. Niestety nie każdy umie na tym pracować

  OdpowiedzUsuń
 4. mi też się bardzo podoba. Łątwo dostać?

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda ciekawie.
  Nie widziałam wcześniej takich książeczek, a myślałam, że takie pomoce mam już obcykane ;)
  Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam!
  Znalazłam podręczniki na Weltbild.pl, ceny bardzo przystępne. Mam zamiar się zaopatrzyć i pracować na tym.
  Dziękuję za inspirację!
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

shareThis