.

1 2 3

poniedziałek, 9 lipca 2012

Mama ma zawsze rację - Sylwia Chutnik

napisane przez Agnieszka o godzinie 12:21 5 Komentarzy

Przyznam się, że gdy zaczęłam czytać książkę "Mama ma zawsze rację" Sylwii Chutnik, nie wiedziałam co o niej myśleć. Raz autorka złości się na brzuch, poród, pisze o depresji porodowej a za chwilę rozpływa się nas rodzicielstwem bliskości pisząc, że przytulenie dziecka po całym dniu jest lepsze niż alkohol. Po chwili znów wścieka się ta te całe dzubdzianie i szczebiotanie nad wózeczkami by za chwilę wypowiedzieć wojnę o możliwość godnego karmienia piersią. 


Z każdym kolejnym rozdziałem bardziej wsiąkałam w książkę i nagle, zdałam sobie sprawę, że przecież tak właśnie wygląda macierzyństwo. 

Chyba każda matka jaką znam, ze mną na czele, wciąż miota się próbując ustalić właściwe proporcje ile jest w niej z matki a ile z kobiety. Raz poświęcamy się bez reszty maleństwu, wstajemy po nocy, cierpimy gdy maluch ma kolkę, przytulamy, dziubdziamy i rozpływamy się nad każdą nową umiejętnością jaką opanowuje nasz potomek. A za chwilkę wyłazi z nas zołza. Narzekamy, że czasu dla siebie nie mam, że nie dosypiamy, że nie ma nawet kiedy do głupiego fryzjera się wybrać a nasz partner nas nie docenia bo skoro "siedzimy" z dzieckiem w domu to powinnyśmy być wypoczęte, zadbane a całe mieszkanie na błysk i oczywiście obiad podsunięty pod nos. 

Bardzo sympatyczna książka, pełna autoironii, poruszająca drażliwe tematy i obalającą stereotypy. Jest na pewno początkiem do wielu dyskusji na codzienne choć budzące wiele kontrowersji tematy.

Po jej przeczytaniu  już żadna mama nie będzie czuła się dziwnie z miotającymi nią sprzecznymi uczuciami i myślami bowiem Sylwia Chutnik pokazuje macierzyństwo bez lukru

Chociaż zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami jakimi powinniśmy być rodzicami, jak idealnie wychowywać dzieci, jak je idealnie karmić i jak idealna powinna być nasza rodzina i macierzyństwo. To dążąc do tej perfekcji można się pogubić. 

Autorka pisze o tej presji i jak się z nią odnaleźć a najlepiej "olać" i dążyć do tego bo być szczęśliwym. Bo szczęśliwa matka to również szczęśliwe dziecko. Porusza tematy, których często wstydzimy się poruszać, bo jak to można być nieidealną matką i nieidealną panią domu.Wspaniałym uzupełnieniem książki są świetne ilustracje, które nadają samczku. 
Jeśli chcecie przeczytać fragment książki znajdziecie go TU.


Świetna książka dla każdej młodej mamy, mamy z kilku lub kilkunastoletnim stażem, przyszłej mamy - czyli dla każdej kobiety.
Książka pełne humoru, ironii oraz trafnych spostrzeżeń z małą dozą zgryźliwości będzie idealną lekką lekturą nie tylko na wakacje.

AutorSylwia Chutnik
WydawnictwoMamania
premiera10.05.2012
ilość stron128
oprawamiękka + skrzydełka
cena 32 zł
Nasza ocena


5 komentarzy :

 1. mam ochotę na przeczytanie tej książki oj mam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. fragment zamieszczony powyżej - masakra

  OdpowiedzUsuń
 3. tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono :)
  chyba domówię tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

shareThis