.

1 2 3

poniedziałek, 30 kwietnia 2012

BLOG TYGODNIA - Multilinguals

napisane przez Agnieszka o godzinie 21:22 1 Komentarz

Jak na poniedziałek przystało, mamy przyjemność przedstawić Wam kolejny ciekawy blog który zyskał miano BLOGA TYGODNIA a jest nim MULTILINGUALS


Blog poświęcony jest zjawisku dwu- i wielojęzyczności. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji o wielojęzykowym wychowywaniu dzieci.

Czy wiecie na przykład jakie są rodzaje dwujęzyczności? Jak rozwija się mowa dziecka dwujęzycznego?
Warto się dowiedzieć jaki wpływ na dziecko ma dwujęzyczne wychowanie i jak ono wygląda.
Jęli jesteście ciekawi zajrzyjcie na blog MULTOLINGUALS. Autorka pisze nie tylko suche fakty  ale sama wychowuje dwujęzyczną córeczkę. Zna więc temat od podszewki.

Autorka bloga, Anna, odpowiedziała na kilka naszych pytań, które poniżej publikujemy.


Urwiskowe Mamy: Skąd pomysł na blog o dwujęzycznym wychowaniu?

Anna: Zagadnieniami związanymi z akwizycją języka, dwujęzycznym wychowaniem i wielokulturowością interesuję się od dawna. Związane z tym były moje studia i przez jakiś czas w pewnym sensie praca. Jeszcze zanim urodziła się moja córka, która jest wychowywana dwujęzycznie, wiedziałam, że będę chciała dokładnie obserwować rozwój jej mowy i robić notatki. Blog na początku służył mi właśnie do robienia notatek. W efekcie okazało się, że nie mam wystarczająco dużo czasu na robienie tak dokładnych notatek jak bym chciała, ale zaczęłam pisać o dwujęzyczności bardziej ogólnie. W tym momencie niewiele się jeszcze pisze o dwujęzyczności po polsku, wciąż krąży sporo mitów na ten temat, a coraz więcej Polaków wychowuje dzieci w ten sposób (w Polsce i za granicą) - myślę, że warto.

Urwiskowe Mamy: Jakie są Twoim zdaniem największe plusy wychowywania wielojęzycznego?

Anna: Wiele badań naukowych wskazuje na najróżniejsze korzyści wynikające z wielojęzycznego wychowania widoczne w okresie dziecięcym i w życiu dorosłym. Wielojęzyczne dzieci szybciej się uczą, łatwiej radzą sobie z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie, a na starość osoby dwu- i wielojęzyczne rzadziej cierpią z powodu Alzheimera i statystycznie później rozwijają się u nich objawy demencji starczej. Takie wyniki badań są oczywiście bardzo ciekawe dla osób, które są dwujęzyczne lub tak wychowują swoje dzieci. Ale wpływ wielojęzyczności na sposób w jaki pracuje nasz mózg to nie wszystko. Dzieci wychowywanie wielojęzycznie uczą się nie tylko języków. Poznają przy tym inne kultury i tradycje, dzięki czemu są bardziej tolerancyjne i dobrze przygotowane do życia w zglobalizowanym świecie. To obecnie bardzo ważne. A przy okazji wielojęzyczne wychowanie to wielka frajda!Urwiskowe Mamy: A jakie są minusy?

Anna: Niektórzy naukowcy wskazują na ewentualne problemy związane z tożsamością etniczną lub narodową, choć osobiście nigdy nie spotkałam osoby wychowanej dwu- lub wielojęzycznie, której dotyczyłby taki problem. Ponadto jak zauważa znany lingwista David Crystal to właśnie wielojęzyczność, a nie jednojęzyczność jest "domyślnym" stanem ludzkości. Z praktycznego punktu widzenia natomiast należy pamiętać, że dzieci dwu- lub wielojęzyczne do pewnego czasu mogą mieszać języki, a ich umiejętności językowe mogą odbiegać od umiejętności dzieci jednojęzycznych. Jest to zupełnie naturalne, ale może martwić rodziców. Sama - mimo, że mam tego pełną świadomość - cały czas dopytuję się w żłobku czy moja córka już normalnie odmienia przez przypadki, bo ja cały czas słyszę jakieś dziwne, eksperymentalne końcówki i wydaje mi się, że jej rówieśnicy już sobie z tym poradzili. Również kiedy u takiego dziecka podejrzewa się nieprawidłowość związaną z rozwojem mowy może być większy problem ze znalezieniem odpowiedniego terapeuty, ponieważ najlepiej gdyby była to osoba, która zna wszystkie języki dziecka.

Urwiskowe Mamy: Jak i kiedy zaczęła się Twoja przygoda z blogowaniem?


Anna:  Dopiero po przyjściu na świat mojej córki. Na początku zaczęłam pisać typowo "mamowego" bloga po angielsku, a później, tak jak już wspomniałam, notatki z rozwoju mowy mojej córki i spostrzeżenia  na temat różnic w wychowaniu dzieci w różnych kulturach.

Urwiskowe Mamy:  Co w blogowym świecie sprawia Ci największą przyjemność?


Anna: Chyba to, że im więcej się pisze i czyta, tym więcej ciekawych rzeczy można znaleźć i w pewnym sensie poznać ciekawe osoby. Wiele blogów jest bardzo "żywych" i spontanicznych - to zupełnie inny rodzaj lektury niż cokolwiek wydane drukiem. Lubię też patrzeć jak rozwijają się niektóre blogi - niektóre z podczytywanych przeze mnie jakiś czas temu, kiedy zaczęłam robić swoje pierwsze notatki, zamieniły się w bardzo profesjonalnie wyglądające portale. 

Dziękujemy za udzielenie nam małego wywiadu. Życzymy wytrwałości w prowadzeniu bloga oraz wielu czytelników.


1 komentarz :

  1. gratulacje :)
    a was zapraszam na konkurs :
    http://pierwsze-kroki.blogspot.com/2012/05/konkurs.html

    OdpowiedzUsuń

shareThis