.

1 2 3

czwartek, 8 marca 2012

Sposób na trudne dziecko

napisane przez Agnieszka o godzinie 10:33 3 Komentarze

Tym razem chciałam przedstawić kolejny, bardzo ciekawy poradnik dla rodziców,  "SPOSÓB NA TRUDNE DZIECKO" , autorstwa Artura Kołakowskigo i Agnieszki Pisula wydany przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.


Czy Wasze dziecko potrafi zrobić Wam dziką awanturę w sklepie lub na ulicy, bo nie chcecie spełnić jego żądań ? A może za nic nie możecie wyegzekwować by wypełniało swoje domowe obowiązki lub odrabiało lekcje? A może problemem jest przemoc wobec młodszego rodzeństwa lub innych członków rodziny?
Jeśli tak, to książka ta podsunie Wam wiele praktycznych narzędzi jak sobie radzić z trudnymi zachowaniami i przede wszystkim jak je wyeliminować.

TERAPIA BEHAWIORALNA brzmi bardzo poważnie i fachowo dla osób które nie wiedzą co to jest i z czym to się je. Przyznam się, że byłam jedną z nich, dopóki nie przeczytałam tej książki. To co dla psychologów, terapeutów czy nauczycieli jest oczywiste, zwykłych rodziców może przerażać. Można sobie pomyśleć " Moje dziecko nie potrzebuje terapii , tylko źle się zachowuje".
Rodzice jednak nie zdają sobie sprawy ( ja wcześniej również) że elementy terapii behawioralnej stosujemy czasami intuicyjnie. To nic innego jak pochwały, nagrody, czy wyciąganie konsekwencji z niewłaściwych zachowań. Na przykład tablica motywacyjna też może być elementem terapii behawioralnej. Jest jednak o wiele więcej sposobów. Rodzice też stosują te techniki bo wzmacniać dobre zachowania dziecka a eliminować te niepożądane. Czasem jednak zadajemy sobie pytanie, co robimy źle, bo podejmowane działania nie przynoszą oczekiwanych efektów.  Tu należy zajrzeć do tej książki, która w bardzo przyjazny i przejrzysty sposób opisuje, krok po kroku, od czego zacząć, jak stosować, jakich błędów unikać.  Omówiona jest w niej cała masa przykładów dotyczących zarówno małych dzieci jak i nastolatków. Wszystko ujęte w przejrzysty tekst a najważniejsze rzeczy zebrane dodatkowo w punktach,  czytelnych tabelach, w diagramach czy ilustracjach.Przyznam się, że z recenzją tej książki zwlekałam chwilkę, bo oprócz przeczytania chciałam "przetestować" opisane z niej sposoby. Wiem teraz gdzie popełniałam błędy i udało mi się kilka z nich wyeliminować. Chciałam sprawdzić, czy zmiany jakie wprowadzę w swoim zachowaniu będą miały przełożenie na zachowanie syna. I wiecie co ... TO DZIAŁA !
Skupiłam się na jednym zachowaniu , które było dla mnie utrapieniem a nie udało się z nim walczyć przy pomocy tablicy motywacyjnej. Po około 3 tygodniach świadomego postępowania w trudnych sytuacjach , udało się wyeliminować je o około 80%. Jak dla mnie to duży sukces. 

Bardzo przydatny jest też czwarty rozdział gdzie znajdują się materiały pracy z dzieckiem.
Dzięki temu łatwiej też jest przeanalizować  dlaczego dziecko zachowuje się tak a nie inaczej i dlaczego do tej pory nasze sposoby na były nieskuteczne.Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Oprawa: miękka
Stron: 360
Wymiary: 165x235
Cena (TU): 34,90zł

Serdecznie polecam wszystkim rodzicom. Nie trzeba dzwonić po SuperNianię , wystarczy przeczytać i zastosować opisane w książce techniki.

3 komentarze :

 1. Na pewno sobie zakupię tę książkę.
  Mam często problemy z zachowaniem względem dziecka, często nie wiem jak sobie poradzić i jak zachować się właściwie, mam nadzieję, że ta książka rozwieje wiele moich wątpliwości i nam pomoże:)

  OdpowiedzUsuń
 2. polecam, książka rewelacyjna!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. książka świetna, warta polecenia, praktyczne wskazania które stosuję w terapii dziecka agresywnego

  OdpowiedzUsuń

shareThis