.

1 2 3

czwartek, 19 stycznia 2012

Elementarz do czytania metodą sylabową.

napisane przez Urwiskowo o godzinie 20:59 7 Komentarzy

Już kiedyś pisałam, że jestem zwolenniczką nauki czytania dzieci metodą sylabową a jak uczyłam synka możecie poczytać ->TU<- .
Jakiś czas temu kupiłam Oliwierowi ELEMENTARZ  wydawnictwa Pasja z tekstami do czytania metodą sylabową.


Jak tylko Oli dorwał w swoje małe łapki tę książkę, nie rozstawał się z nią przez kilka dni. Jak widać nasz egzemplarz nosi już ślady użytkowania i choć synek bardzo dba o książki to nie da się uniknąć małych uszkodzeń jeśli się śpi z książką śpi :)

A co tak spodobało się w tej książce Oliwierowi?
To że mógł sam ją czytać. Podstawy miał już opanowane dzięki materiałom o których wspominałam.
Na początku elementarza znajdują się pierwsze proste litery i sylaby do czytania oraz pierwsze łatwe i znane dzieciom wyrazy.


Dalej poziom trudności stopniowo wzrasta. Dziecko poznaje coraz więcej liter i potrafi przeczytać coraz trudniejsze wyrazy.


Druga część książki to gotowe teksty , których poziom trudności również rozpoczyna się od łatwiejszych a kończy na trudnych i długich.


Wraz ze stopniem trudności zmienia się też wielkość czcionki. Niezmienna pozostaje zasada, że co druga sylaba pisana jest czerwoną czcionką. Dzięki temu dziecku łatwiej jest wyodrębnić sylaby z całego długiego czasami wyrazu.
Do tego miłe dla oka ilustracji sprawiają, że dziecko jeszcze chętniej sięga po książkę.
Książka przeznaczona jest dla dzieci uczących się czytać lub tych , które mają problemy z opanowaniem tej czynności, dlatego nie podaję wieku dziecka dla jakiego się książka nadaje. Oli dostał ją gdy miał 2,5 roku i dla niego było to w sam raz. 

Z książki korzystamy do dziś choć mamy ją  prawie rok i została przeczytana już kilka razy.
Liczy sobie 156 stron i jest dostępna zarówno w miękkie (tańszej) jak i twardej oprawie. Cena z zależności od oprawy to około 22-28zł.
Przyznaję 5/57 komentarzy :

 1. Oliwierkowa mamo czy mogłabyś mi podesłać na meila lub zostawić w komentarzu u siebie linka do Twojego bloga-bo gdzieś go zawieruszyłam nie wiem czy wykasowałam przez przypadek i od długiego czasu nie mogę Was czytać ...no chyba że już nie prowadzisz :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam. Polecam ten wpis o sylabach tu:
  http://bajdocja.blogspot.com/2012/02/czytanie-sylabami.html

  Czy pozwolisz wykorzystać jakieś Twoje zdjęcie? Będę wdzięczna :-)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. To nie jest dobra metoda nauki czytania, dziecko ma poznawać głoski, litery a nie sylaby, robią dzieciom wielką krzywdę i to jest zbadane i potwierdzone,większość autorów książek do nauki czytania nieprawidłowo dzieli nawet wyrazy na sylaby, nie wiedząc co to jest sylaba, porostu tragedia... a najlepszy elementarz do nauki czytania to Elementarz Falskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bzdura!
   Nikt mi nie wmówi że nauka czytania sylabowa jest zła. Tak się mój syn nauczył czytać w wieku trzech lat. Zna litery i sylaby, głoski i wszystko co jest mu potrzebne by samodzielnie płynnie czytać. O przewadze nauki czytania metodą sumultaniczno-sekwencyjną dużo można przeczytać w książce "KOCHAM UCZYĆ CZYTAĆ" o której już pisałam.

   Usuń
 4. Metoda sylabowa jest dobra. Zgadzam się jednak z tym, że najpierw dziecko powinno poznać litery. Co do Elementarza.. Ja przyznałabym 3/5. Dlatego, że jest dużo błędów. Jeżeli jest to metoda sylabowa, to wyrazy powinny być dobrze podzielone.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak czytam i czytam o tych metodach nauczania dzieci czytania. Najpierw litery, później sylaby. Inni najpierw sylaby, później litery. Ja spotkałam się z taką opinia (tutaj na urwiskowo.pl), że metoda tzw. "głoskowo-sylabowa" jest łatwiejsza dla dziecka, bo przy czytaniu tylko jednej spółgłoski zawsze drugi usłyszy dwie głoski i później tak będzie czytać. Dlatego bardzo mi się podoba tam metoda oparta na sylabach. A to, że w podręcznikach są błędy to przecież można poprawić (pokażcie mi podręcznik szkolny bez błędów). Dlatego bardzo chętnie uczę dziecko tą metodą i widzę jak synek dobrze się przy tym bawi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Metoda sylabowa jest najbardziej naturalną metodą nauki czytania, gdyż wykorzystuje naturalną zdolność dzielenia wyrazów na sylaby. Istnieje wiele badań, które potwierdzają jej skuteczność, a sama znam przypadki dzieci, które tylko dzięki tej metodzie były w stanie nauczyć się czytać. Polecam poczytać więcej w serwisie www.sylaba.info i spróbować zacząć od serii "Moje sylabki" (można kupić na www.wir-sklep.pl), a same się przekonacie :)

  OdpowiedzUsuń

shareThis