.

1 2 3

czwartek, 5 stycznia 2012

Domowy teatrzyk

napisane przez Urwiskowo o godzinie 11:29 4 Komentarze

Jak wypełnić dziecku długie zimowe wieczory ??
Może by tak wybrać się do teatru??
A może by tak teatr zawitał do nas ??? :)

My postawiliśmy właśnie na tę druga opcję i zrobiliśmy sobie własny DOMOWY TEATRZYK by przedstawienia można było oglądać kiedy ma się na to ochotę a nie tylko wtedy, gdy możemy iść do prawdziwego teatru.

 

Aby zrobić samemu taki teatrzyk potrzebne będą nam :
 • spore pudełko ( u nas po jednym z prezentów od Mikołaja)
 • farby
 • klej stolarski 
 • nożyk, nożyczki
 • czarny marker
 • linijka
 • tkanina  około 40cmx100cm
 • sznurek
 • igła z nitką
 • kartka , kredki, flamastry, pastele

Najpierw na froncie pudełka, markerem, rysujemy scenę a następnie wycinany ją nożykiem lub nożyczkami. U nas było to około 5cm od brzegów bocznych brzegów i góry ( na górze dodatkowo falbanki) i 15 cm od dolnego brzegu.


Z tyłu wycinamy klapkę ale nie odcinamy jej do końca. Tędy będą "wchodzić" pacynki i inne kukiełki.


Podobną klapkę wycinamy u góry. Tędy będą "wchodzić" marionetki na sznurkach czy drucikach.


Pudełko malujemy mieszanką farby z klejem stolarskim. Dodanie kleju do farby jest niezbędne by trzymała się ona pudełka, które ma  śliską powierzchnię. Poza tym klej dodatkowo usztywni nasz teatrzyk. Pozostawiamy klej do wyschnięcia i bierzemy się do zrobienia kotary :)


Kawałek tkaniny o wymiarach około 40x100 cm przecinamy na pół tak by powstały nam 2 kawałki 40x50cm. Górną krawędź zawijamy i tą zakładkę fastrygujemy około 1cm od brzegu a następnie przewlekamy tam sznurek. Robimy to samo z drugą kotarą. W pudełku, blisko krawędzi ze sceną robimy dwie dziurki i przewlekamy sznurek z kotarą. Wiążemy go mocno. Na koniec, gdy farba już wyschnie ( u nas schła około 24h) , markerem można dorysować detale podłogi i inne.Teatrzyk już właściwie gotowy, ale pozostaje nam zrobienie tła do przedstawienia. U nas tło może się zmieniać. Na osobnej kartce narysowałam niebo, górki i drzewko a następnie przykleiłam tą kartkę wewnątrz teatrzyku za pomocą taśmy samoprzylepnej.Teraz nie pozostaje nam nic jak rozpocząć przedstawienia. U nas było o dawaniu i braniu oraz tym że trzeba się dzielić a także o używaniu słów "proszę" i " dziękuję" .
Oliwier był zachwycony :) Nawet sam zaczął wystawiać własne przedstawienie dla nas. Myślę, że Waszym dzieciom też się spodoba i wypełni nie jeden zimowy wieczór.


4 komentarze :

 1. fajny pomysł i świetne wykonanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne, wykorzystałam to u swoich dzieci. Bawiły się jak nigdy ! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najpierw szukałam gotowego teatrzyk. Potem pomyślałam żeby zrobić samemu i znalazlam wasz pomysł na teatrzyk. Jest cudny i teraz nie pozostaje mi nic innego jak isc zacząć go robić :)

  OdpowiedzUsuń

shareThis