.

1 2 3

niedziela, 31 lipca 2011

Morski pejzaż z kolorowej masy solnej

napisane przez Urwiskowo o godzinie 21:54 2 Komentarze

Masa solna jest dobra na niepogodę. Dziś zrobiliśmy sobie MORSKI PEJZAŻ z muszelkami.

Aby go wykonać potrzebne będą:
 • 3 szkl. mąki
 • 3 szkl. soli
 • 1,5 szkl. wody
 • krepa ( żółta i niebieska)
 • makaron muszelki lub prawdziwe muszelki 


 Należy przygotować składniki na trzy porcje masy solnej. Do jednej części dodajemy niebieski barwnik, do drugiej żółty a do trzeciej wlewamy zwykłą wodę. Wszystko zgodnie z przepisem na kolorową mase solną , który znajdziecie ->TU<- .


Niebieską masę wałkujemy na grubość około 1 cm i obcinamy brzegi tak by powstał prostokąt. Obcięte fragmenty zagniatamy. Z żółtej masy robimy na dole piasek, z niebieskiej fale a z białej chmurki na niebie. Na żółtym piasku umieszczamy muszelki. Z pozostałej białej masy solnej robimy ramkę.

Gotowy obrazek należy odstawić go do wyschnięcia. Jak już wyschnie można udekorować nim pokój dziecka.

Życzę udanej zabawy


PTASIA GALERIA - ptaki z butelek i nie tylko

napisane przez Urwiskowo o godzinie 00:45 5 Komentarzy

Pogoda nie dopisuje więc jest więcej czasu na zabawy w domu. Ostatnio zamiast spaceru włączyłam muzykę z odgłosami natury i śpiewem ptaków i razem z Oliwierem zrobiliśmy EGZOTYCZNE  PTAKI  z butelek i masy papierowej.

Aby wykonać większego ptaszka potrzebne będą: 
 • butelka po płynie do kąpieli z uchwytem
 • klej do masy papierowej zrobionej z wody i mąki (przepis znajdziecie TU )
 • ręczniki papierowe lub gazety albo bibuły 
 • farby
 • klej
 • plastikowe oczka
 • piórka
 Szykujemy klej do masy papierowej według przepisu z zakładki JAK TO ZROBIĆ - PRZEPISY PODSTAWOWE . Można również zamiast takiego kleju zastosować mieszankę wody z klejem stolarskim. Sprawdzi się równie dobrze. Ręczniki papierowe lub gazety tniemy na paski. Następnie moczymy pocięte paseczki w kleju i obkładamy całą butelkę razem z korkiem.

Gdy butelka jest już cała równomiernie obłożona masą papierową odstawiamy ją do wyschnięcia. Może to potrwać nawet kilka dni zanim masa solidnie wyschnie. Żeby było szybciej możemy pomóc sobie suszarką do włosów.
Gdy masa jest już sucha można przystąpić do dekorowania.
Malujemy całą powierzchnię w wybranych kolorach a uchwyt butelki malujemy na czerwono.Gdy farba zaschnie doklejamy oczka, rysujemy czarnym mazakiem kontur dziob i doklejamy skrzydła z piór oraz pióropusz. Pierwszy ptaszek gotowy :)Aby wykonać mniejszego ptaszka potrzebne będą:
 • mała butelka po napoju
 • klej do masy papierowej zrobionej z wody i mąki (przepis znajdziecie TU )
 • ręczniki papierowe lub gazety albo bibuły 
 • kolorowa krepa (bibuła karbowana)
 • klej
 • plastikowe oczka
 • trójkątny kawałek czerwonego filcu
Butelkę obkładamy masą papierową tak samo jak w przy dużym ptaszku. Gdy masa zaschnie przystępujemy do dekorowania. Paski krepy nadcinamy z jednego brzegu i przyklejamy je do buteleczki pasek po pasku zmieniając kolory bibuły. Robimy to od dołu do góry.

Na koniec przyklejamy oczka i dziób z czerwonego kawałka filcu.


Życzę udanej zabawy i czekam na Wasze ptaszki :)


sobota, 30 lipca 2011

Zabawy Fundamentalne

napisane przez Urwiskowo o godzinie 07:00 Podziel się swoją opinią

Już kilka razy pisałam o książkach z pomysłami na zabawy z dziećmi. Nie powinno zatem wśród tych pozycji zabraknąć ZABAW FUNDAMENTALNYCH. 

ZABAWY fundaMentalne to program wspomagania rozwoju dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Program adresowany jest do rodziców i opiekunów, którzy chcą współpracować z dzieckiem w celu osiągnięcia jego harmonijnego i wszechstronnego rozwoju jak piszę jego twórcy czyli Colin Rose i  Gordon Dryden. Opiera się on na teorii rozwoju wielorakiej inteligencji i rozwijaniu ich poprzez zabawę.


My z tym programem zetknęliśmy się gdy Oliwier miał 2 latka . Tak też program jest podzielony na Zabawy Fundamentalne 1 - dla dzieci 0-2  raz Zabawy Fundamentalne 2 - dla dzieci 2-6 lat. Kupiliśmy sobie cały pakiet książeczek ZF2 z ćwiczeniami , podręcznikiem , płytą DVD i płytą z pomocami do książeczek. Można powiedzieć, że właśnie od tego zaczęła się przygoda Oliwiera z czytaniem i z liczeniem.
Program Zabaw Fundamentalnych można również realizować ONLINE. Wszystkie informacji o tym znajdziecie na stronie internetowej http://www.zabawyfundamentalne.pl/
Oto przykłady proponowanych zabaw:

Jeszcze więcej przykładów możecie poszukać w interneciepiątek, 29 lipca 2011

Puzzle dla najmłodszych

napisane przez Urwiskowo o godzinie 12:09 4 Komentarze

Chciałabym polecić dziś , puzzle odpowiednie jako pierwsze puzzle dla początkujących maluchów.


Opis przedmiotu : 
Są one grubości 4 mm , tak więc świetnie nadają się dla najmłodszych pociech. Dziecko może poprzez nie , łagodnie wystartować w świat puzzli . A układanie ich doskonale rozwija umiejętności każdego malucha. Bardzo wyraźne kolory , proste wzornictwo i duże klocki , powodują ,że nawet najmłodsze dziecko z łatwością dopasuje poszczególne elementy. Taka układanka doskonale rozwija zdolności malualne dziecka i rozszerza jego wiedzę o otaczającym świecie. 

W jednym opakowaniu znajdują się 4 puzzle konturowe , podzielone na 2/3 lub 4 klocki puzzlowe. Gruba tektura pozwala na proste i bezpieczne manipulowanie puzzlami . Puzzle przedstawiają różne rzeczy interesujące każdego malucha m.in . zwierzątka , pojazdy , zawody itp.Cena produktu :
 Ja na allegro zapłaciłam około 22 zł. 

Wiek dziecka:
Na puzzlach jest informacja 2 latka , ale moim zdaniem spokojnie nadają się dla dzieci młodszych już od roku i 4/5 miesięcy. 

U mnie osobiście puzzle doskonale spełniają swoją rolę i bardzo je polecamy. 
Udanego układania życzymy.


środa, 27 lipca 2011

Zabawa sylabami - układanka

napisane przez Urwiskowo o godzinie 11:16 2 Komentarze

Już kiedyś pisałam o nauce czytania małych dzieci metodą sylabową a dziś chciała pokazać jak w zabawie można się uczyć czytania sylabami.
Przygotowałam dla Oliwiera SYLABOWĄ UKŁADANKĘ


Aby ją wykonać potrzebujemy:
 • arkusz bloku rysunkowego
 • flamaster
 • klej
 • obrazki 
 • tektura
Na jednym arkuszu blogu rysunkowego naklejamy przygotowane obrazki  a obok rysujemy tyle prostokątnych okienek z ilu sylab składa się dany wyraz na obrazku.
Z z tektury wycinamy prostokąty i piszemy na nich sylaby z wyrazów znajdujących się na obrazkach.Młodszym dzieciom proponuję ułożyć pierwsze sylaby w wyrazach, tak by dzieci dopasowały końcówkę. Starsze poradzą sobie z całymi wyrazami.

Tak przygotowane kartoniki z sylabami można wykorzystać potem w innych zabawach. Oliwierek lubi tworzyć swoje własne nieistniejące słowa i je czytać . Na przykład z pokazanych wyżej sylab powstała między innymi "RANOPA" i "PARAZA" :) Można też podpisywać istniejące przedmioty w domu i układać z nich dowolne słowa.Życzę udanej zabawy


wtorek, 26 lipca 2011

Cienie - dopasowywanka

napisane przez Urwiskowo o godzinie 11:38 1 Komentarz

Kiedyś pisałam o stronie internetowej z cudeńkami z papieru, które można sobie za darmo ściągnąć i wydrukować a dziś chcę pokazać jedną z rzeczy właśnie z tej strony pobraną.
Dopasowywanie cieni do obrazka to coś co  nie tylko sprawia dzieciaczkom frajdę ale i rozwija spostrzegawczość .
My wypróbowaliśmy dwa zestawy. Jeden ze zwierzętami (do pobrania TU) ...
i drugi z owocami i warzywami ( do pobrania TU )


Oliwierek uwielbia takie zadania. Myślę, że i Wasze dzieci je polubią. 
Życzę udanej zabawy.


poniedziałek, 25 lipca 2011

Tor wyścigowy

napisane przez Urwiskowo o godzinie 23:51 2 Komentarze

Pogoda ostatnio nie dopisuje, więc bawimy się w domu.
Oto na szybko wykombinowany TOR WYŚCIGOWY.

Aby go wykonać potrzebujemy:
 • arkusz papieru pakowego
 • czarny flamaster
 • autka  
Wykonanie banalne jak każdy widzi a na trochę zajmie każdego łobuziaka.Taki tor wyścigowy może być też świetnym pretekstem do poćwiczenia małej rączki gdy autka zostaną zastąpione przyrządem do pisania.
Życzę udanej zabawy :)


shareThis