.

1 2 3

poniedziałek, 26 września 2011

Rogaliki z ciasta francuskiego z bonusem:)

napisane przez Urwiskowo o godzinie 23:12 4 Komentarze

Dziś chciałabym Wam podać bardzo prosty wręcz BANALNY :) przepis na  coś słodkiego dla Rodzinki. na jesienne wieczory :) Przede wszystkim jest to bardzo proste i szybkie wykonanie :) 

Potrzebujemy :
- 1 opakowanie gotowego ciasta francuzkiego (lub możemy je sami zrobić - zaraz napiszę jak)
- mąkę do podsypania blatu
- smakołyki które lubimy najbardziej m.im. czekolada, nutella, dżem , owoce , itp. 

Sposób wykonania: 
Na początku blat posypujemy mąką,aby ciasto nam się nie posklejało. Rozwijamy ciasto francuskie i kroimy je na 10 kawałków- dzielimy je na połowę i każdą z nich dzielimy w pionie na 5 kawałeczków. Na każdym kawałku mniej więcej po środku układamy nasz Bonusik my najbardziej lubimy rogaliki z nutellą i, a więc układamy 1 łyżeczkę nutelli.I zawijamy ciasto tworząc z niego formę półksiężyca . I wuola Rogaliki gotowe teraz zostaje nam tylko je upiec. Wkładamy więc do rozgrzanego piekarnika do temp.180 stopni i pieczemy około 20 minut :) i gotowe:)Możemy je również posypać kruszonką :)


 DLA CHĘTNYCH :)  jeśli chcemy je sami wykonać potrzebujemy :
- niepełną szklankę zimnej wody 
-1 mała łyżeczka soli 
-500 gram prawdziwego miękkiego masła
-150 gram mąki krupaczatki (jeśli nie mamy może być tylko zwykła)
-250 gram zwykłej mąki

Wykonanie ciasta francuskiego : 
Na początku wlewamy zimną wodę do szklanki , dodajemy do niej sól i mieszamy aż sól się rozpuści. W rondelku rozpuszczamy 75 gram masła. W oddzielnej miseczce łączymy ze sobą obie mąki, a następnie dodajemy do niej posoloną wodę i roztopione i uprzednio przestudzone masło.Wszystkie składniki wyrabiamy i po wyrobieniu tworzymy z nich spłaszczoną kulę. Zawijamy ją folią aluminiową i wkładamy na 2 godziny do lodówki.Pozostałe masło , kroimy na niewielkie kawałeczki i ucieramy na gładką masę w oddzielnej miseczce, Następnie na stole rozkładamy papier do pieczenia bądź folię spożywczą do pieczenia ciast i układamy na nim wyrobione masło , lekko rozcierając przykrywamy drugą warstwę foli bądź papieru ,lekko rozwałkowujemy do uzyskania około 1.5/2cm grubości i wstawiamy całkość do lodówki na płasko. Potem wyjmujemy z lodówki ciasto i wykładamy na stolnicę posypaną wcześniej mąką. Ciasto rozwałkowujemy na w kształt kwadrata o grubości 2cm i wałkujemy w jednym kierunku. Na jego środku rozkładamy wyjęty z lodówki płat masła - i układamy tak aby rogi znajdowały się w połowie boku prostokątnego ciasta.
Następnie złączamy rogi ciasta nad ułożonym na nim masłem i formujemy w ten sposób kopertę którą zalepiamy w złączeniach , żeby nie wychodziła na zewnątrz podczas wałkowania. Takie ciasto z masłem wałkujemy na prostokąt 3 razy dłuższy niż szeroki. Takie ciasto nalezy rozłożyć na 3 części i powstaje prostokąt który wstawiamy do lodówki na minimum 2 godzinki.. 
Po tym czasie wyjmujemy ciasto z lodówki obracamy o 90 stopni i rozwałkowujemy na prostokąt ponownie 3 razy dłuższy niż szeroki . Ponownie składamu rozwałkowane ciasto na 3 części i wstawiamy do lodówki na 1.5 godzinki. W ten sam sposób zawsze wałkujemy ciasto tylko w 1 stronę a należy je wałkować i składać około 6 razy i za każdym wkładać do lodówki na około 1.5 godzinki . Przed samym pieczeniem ciasto należy rozwałkować na grubość 3 do 5 mm. I mamy gotowe ciasto do rogalików:) mam nadzieję że niczego nie pokręciłam :) 
                                          Życzymy Smacznego:)

4 komentarze :

shareThis