.

1 2 3

poniedziałek, 7 marca 2011

Kołeczkowa tablica

napisane przez Urwiskowo o godzinie 12:23 4 Komentarze

Jakiś czas temu, inspirowana zabawami fundamentalnymi, chciałam kupić Oliwierkowi tablicę kołeczkową. Okazało się, że nigdzie czegoś takiego znaleźć  nie mogłam. Ponieważ zabawka wydała mi się warta zachodu, zagoniłam męża do roboty :)


Do jej wykonania potrzebujemy:
- drewniana płyta (półka)
- kołeczki drewniane
- klej do drewna
- gumki recepturki
- wiertarka i piłka do drewna

Na desce rysujemy kreski co 3cm w poziomi i pionie a na ich przecięciu przewiercamy na wylot otworki. Kołeczki tniemy na długość 5cm (chyba że mamy gotowe krótkie, ale my kupiliśmy w Castoramie takie 1,5m). Przyklejamy gotowe kołeczki klejem do drewna w wywierconych otworkach.
Czekamy kolka godzin aż klej zaschnie i możemy rozpocząć zabawę do której posłużą nam gumki recepturki. Rozciągamy je na kołeczkach tworząc przeróżne kształty. starsza dzieci mogą tworzyć gumkowe obrazki według wzoru.
Zabawka tak rozwija u dzieci wyobraźnię i kreatywność a także świetnie wpływa na doskonalenie precyzji małych rączek. Dziecko ma przy tym frajdę tworzenia i uczy się dzięki zabawie. Polecam dzieciom od trzeciego roku życia (może od 2,5 jeśli mała motoryka pozwala dziecku na precyzyjne trafienie gumką na kołeczki). Równie dobrze mogą się nią bawić przedszkolaki jak i dzieci w podstawówce. Dodam też, że może być to pomoc przy nauce matematyki , dodawania, odejmowanie i tabliczki mnożenia. Na przykład dziecko tworząc kwadrat 3x3 kołeczki dowie się, że zawiera on 9 kołeczków :) Tak więc zabawka prosta a jej zastosowanie i możliwości rosną wraz z dzieckiem. 4 komentarze :

 1. Świetna ta tablica i bardzo prosta do zrobienia :)Super!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. może być fajna zabawa - tym bardziej ze takie najprostsze rzeczy najbardziej fascynują dzieciaczki :)hmmm tylko wątpię, żeby mój P. wziął się zebrał i coś takiego zrobił ...jak go dziś poproszę to może na przyszły rok coś z tego wyjdzie :) ale pomysł rewelacyjny, szkoda że nigdzie nie ma gotowca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała jest ta tablica :))
  Normalnie złoże u was zamówienie na taką :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysł - my zamiast kołeczków mamy powbijane gwoździe :)

  OdpowiedzUsuń

shareThis